درباره شوش بيشتر بدانيم

خانه


English

Ü درباره شوش بیشتر بدانيم
Ü تاریخ شوش
Ü اماکن زیارتی و تاریخی
Ü کلیپ های هنری
Ü پژوهش های تاریخی و فرهنگی
Ü عکس های ماهواره ای
Ü چغازنبیل و هفت تپه
Ü آلبوم تصاویر
Ü تماس با ما
Ü اطلاعات عمومی تاریخ باستان
Ü لينکستان
Ü دانيال نبي(ع) و بخت النصر
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درباره شوش (هادي مهرابي)

شهرستان شوش با مرکزيت شهر شوش در شمال غرب استان خوزستان واقع شده است. قرار گرفتن شوش در راه ترانزيتي اهواز- خرم آباد و عبور خط راه آهن و وجود مراکز ديدني ، تاريخي و طبيعي باعث شده است که شوش به عنوان قطب مهم گردشگري در استان مطرح باشد. مساحت شهرستان حدود 3577 کيلومتر مربع و جمعيت آن بر اساس سرشماري 1370 حدود 158000 نفر بوده است.که با احتساب رشد جمعيت اکنون به بيش از 200000 نفر رسيده است.

موزه شوش

وجود زمينهاي بسيار حاصلخيز کشاورزي و قطب صنعتي در هفت تپه وضعيت مناسب اقتصاد منطقه اي را براي شوش به ارمغان آورده است و به همين سبب اين شهر از رشد جمعيت بالايي در دهه هاي اخير برخوردار بوده است. در محدوده شهرستان شوش سه رودخانه مهم کرخه ، دز و شاوور جريان دارند که منابع عظيم آب براي کشاورزي منطقه هستند.

مقبره حضرت دانيال(ع)

سفر به شوش

اگر قصد بازديد از شوش را داريد مي توانيد از راه زميني يا راه آهن به شوش سفر کنيد. فراموش نکنيد بهترين موقع براي بازديد از اين شهر زمستان و بهار است. در اسفند و فروردين هواي منطقه بسيار مطبوع و دلپذير است. اماکني که مي تواند ديدن آنها براي شما بسيار جالب و جذاب باشد عبارتند از : قلعه فرانسوي ها ، تپه هاي باستاني آپادانا ، موزه شوش ، هفت تپه ، موزه هفت تپه ، زيگورات چغازنبيل ، مقبره دانيال نبي (ع) ، مقبره دعبل خزاعي و شهر بازي شوش مي باشد.براي اطلاعات بيشتر به صفحه اماکن ديدني شوش مراجعه کنيد.

مقبره حضرت دانيال(ع) در كنار روخانه شاوور

طبيعت در شهرستان شوش (نگين ديناروند)

هواي شوش گرم و خشك است. در مركز اين شهرستان بيش ترين درجه حرارت در تابستان ها 53 درجه بالاي صفر و كم ترين آن در زمستان ها يك درجه بالاي صفر است. ميزان باران ساليانه اين مركز به طور متوسط 250 ميلي متر است. اين شهرستان در جلگه خوزستان قرار گرفته است و هيچ گونه ناهمواري در آن مشاهده نمي شود به طور كلي اين شهرستان يك دست دشتي و هموار است. منابع آبي شهرستان شوش را رودخانه ها تشكيل ميدهند رودخانه مشهور كرخه كه به نام گاماسياب از دامنه هاي الوند سرچشمه گرفته و در لرستان موسوم به رود سيمره مي شود در خوزستان معروف به كرخه بوده و از شمال به جنوب شهرستان شوش جريان يافته و در انتها به باتلاق هورالعظيم وارد مي شود. 

درختان گز، كنار و كهور عمده ترين پوشش گياهي اين منطقه را تشكيل مي دهند. هم چنين گياهان مرتعي براي چراي دام موجود است. روباه، شغال، گرگ، گراز، آهو، كفتار، دراج، كبك، قرقاول، غاز و مرغابي از جمله جانوران اين شهرستان به شمار مي روند.

 

شغل بيشترمردم شهرستان شوش كشاورزي است. محصول عمده اين شهرستان گندم، جو، كنجد و حبوبات مي باشد. نهرهاي متعددي كه از رود شاوور جدا مي شوند به مصرف كشاورزي مي رسند. دامداري پس از كشاورزي اصلي ترين شغل مردم ناحيه بوده و انواع فرآورده هاي دامي و لبني از توليدات اين بخش محسوب مي گردد.

خورشيد آبی Developer : Hadi Mehrabi                                                            Copyright 2005 bluesun